Nově mohou i studenti programů Jaderná chemie v rámci programu Erasmus+ navštívit i University of Oslo (Norsko). Studenti si mohou vybírat předměty s chemickým zaměřením přesto, že oblast chemie není jmenovitě uvedena v uzavřené dohodě. Katedra jaderné chemie s UiO dlouhodobě spolupracuje v rámci vědeckovýzkumné činnosti v oblasti studia supertěžkých prvků. Prof. Jon Petter Omtvedt (Department of Chemistry) se pravidelně účastní každoročních kampaní na cyklotronu v Řeži u Prahy.
Další novou destinací bude University of Helsinki (Finsko). Právě probíhající jednání katedra jaderné chemie iniciovala na základě dlouhodobých dobrých vztahů s oddělením radiochemie.
Den otevřených dvěří
V pátek 31. 1. 2025 proběhl Den otevřených dveří. Přestože byl tentokrát v budově v Trojanově ulici, stánek KJCH nesměl chybět. Naši studenti a absolventi odpovídali na dotazy ohledně studia jaderné chemie.
Děkujeme za návštěvu a těšíme se na vás příště.
Držitelkou Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2024 je Dr. rer. nat. Martina Benešová Schäfer, Ph.D.
Mezi laureáty Ceny Neuron za rok 2024 je Dr. rer. nat. Martina Benešová Schäfer, Ph.D., absolventka oboru jaderné chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Podstatnou část svého studia jaderné chemie strávila i na katedře jaderné chemie v rámci dlouholeté spolupráce FJFI a PřF UK při výuce studentů.
Dr. rer. nat. Martina Benešová Schäfer, Ph.D. se věnuje výzkumu a vývoji radiofarmak v Německém Centru pro výzkum rakoviny v Heidelbergu. Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce v oblasti medicína získala za svůj významný podíl na vývoji radiofarmaka určeného pro léčbu rakoviny prostaty.
Gratulujeme a přejeme mnoho dalších nejen vědeckých úspěchů, které jsou inspirací pro budoucí generace výzkumníků.
Medailonek laureátky na stránkách nadace Neuron.
Foto: Nadace Neuron
Únorové státní závěrečné zkoušky
Státní závěrečná zkouška bakalářského studijního programu Jaderná chemie proběhne dne 6. 2. 2025 od 8:30 (harmonogram).
Státní závěrečné zkoušky navazujícího magisterského studijního programu Jaderná chemie proběhne dne 6. 2. 2025 od 14:00 (harmonogram).
Vánoce 2024
Přejeme všem příjemné a klidné prožití vánočních svátků a mnoho studijních, vědeckých i osobních úspěchů v roce 2025.
Katedra uvítala návštěvu z Japonského QST
Ve dnech 9.-12. 12. 2024 navštívila Katedru jaderné chemie FJFI ČVUT v Praze delegace pracovníků z QST (National Institutes for Quantum Science and Technology, Japonsko), konrétně Dr. Kotaro Nagatsu, Dr. Tatsuya Higashi a Jun Ichinose. V rámci návštěvy byly projednávány společné zájmy v oblastech nukleární medicíny a radiofarmacie a byl vyjádřen zájem o vzájemnou budoucí spolupráci. Hlavním tématem diskuzí byla příprava izotopu 225Ac, který je významným medicinálním radionuklidem, využívaným k moderní terapii nádorových onemocnění. Tento kontakt byl navázán díky aktivitám MAAE pro podporu výzkumu, vývoje a mezinárodní spolupráce v oblasti jaderných věd a jejich aplikacích, kterých se doc. Kozempel z KJCH FJFI ČVUT v Praze účastnil.
Zleva: Dr. Tatsuya Higashi, Dr. Kotaro Nagatsu, doc. RNDr. Ján Kozempel, Ph.D., Jun Ichinose.
Účast studentů KJCH na 24. ročníku Mikulášského setkání
Ve dnech 4.-6. 12. 2024 se v Brně konal již 24. ročník tradičního Mikulášského setkání Mladé generace České nukleární společnosti. Z katedry jaderné chemie se ho zúčastnilo několik studentů navazujícího magisterského a doktorského studia a také několik absolventů, kteří prezentovali výsledky svého výzkumu. V rámci setkání došlo k vyznamenání nejlepších prací v oboru jaderných věd. Mezi vyznamenanými byl i Ing. Matěj Štíbr, absolvent KJCH, se svojí diplomovou prací Značení SPIONs s modifikovaným povrchem diagnostickými i terapeutickými radionuklidy.
Poslední den setkání byla naplánovaná exkurze do výzkumné podzemní laboratoře PVP Bukov v areálu bývalého uranového dolu Rožná, v jejímž rámci měli účastníci možnost si prohlédnout probíhající experimenty SÚRAO v rámci přípravy hlubinného úložiště v ČR.
Nové pracovní nabídky
V sekci Pro studenty zveřejňujeme pracovní a studijní nabídky z České Republiky i ze zahraničí.
Právě se hledá chemik do radiochemické laboratoře pro pobočku SÚRO v Ostravě.
Mezinárodní spolupráce v oblasti studia supertěžkých prvků
V rámci výzkumu zaměřeného na studium chemie supertěžkých prvků a jejich homologů uspořádali pracovníci Katedry jaderné chemie (KJCH) ČVUT v Praze letošní druhou mezinárodní experimentální kampaň na cyklotronu U-120M (ÚJF, AV ČR) v Řeži u Prahy, kde prohloubili spolupráci s Universitou Oslo (UiO), Norsko, Univerzitou Texas A&M (TAMU), USA, Univerzitou Johannese Gutenberga v Mohuči (JGU), Německo, a výzkumným institutem GSI Darmstadt (GSI), Německo. Při listopadové kampani v laboratoři u cyklotronu U-120M se setkali zástupci všech zmíněných pracovišť.
Zleva: Ing. Pavel Bartl (KJCH), Annie Bukowski (TAMU), prof. Ing. Jan John, CSc. (nahoře, KJCH), Dr. Alexander Yakushev (dole, GSI), Dr. Pavol Mošať (GSI), Katharina Hermainski (JGU/GSI), Prof. Christoph E. Düllmann (JGU/GSI), Felix Sprunk (JGU) a Prof. Jon Petter Omtvedt (UiO).
Proběhl 6. ročník Chemie na ČVUT
Katedra jaderné chemie se stejně jako v předchozích ročnících podílela významným způsobem na konání semináře pro středoškolské pedagogy a studenty Chemie na ČVUT. Ing. Barbora Drtinová, Ph.D. přispěla do programu přednáškou na téma Role inženýrských bariér při ukládání radioaktivního odpadu a pod vedením našich pracovníků nebo studentů doktorského studia bylo možné během laboratorních cvičení vyzkoušet si chemické i radiochemické postupy.
Nenechte si uniknout příští ročník této jednodenní akce, která se obvykle koná v polovině listopadu. Těšíme se na vás v roce 2025.