Několikatýdenní kurz pořádaný Intercontinental Nuclear Institute (INI) je zaměřený na zážitkové vzdělávání v oblasti bezpečnosti a udržitelnosti jaderné energetiky s účastní odborníků z mnoha oblastí např. fyziky reaktorů, konstrukčních materiálů, plánování, licencování i provozu jaderných zařízení, managementu, ekonomiky, bezpečnosti a ochrany, detekce ionizujícího záření nebo dozoru nešíření jaderných zbraní. Více informací na stránkách kurzu.
Termín podání přihlášky je 30. 6. 2025.
Postdoc pozice na Univerzitě v Helsinkách
University of Helsinki, the Radiochemistry Unit otevřelo přijímací řízení na postdoc pozici na téma Radionuclide reactive transport in nanoporous media. Termín podání přihlášky je již 17. 6. 2025. Další informace získáte na stránkách univerzity.
Volná pozice ve VÚJE
Slovenská firma VÚJE, a.s. hledá pracovníka kromě jiného i na pozici Technik vyraďovania jadrových zariadení. Bližší informace v letáku nebo na stránkách VÚJE.
Státní závěrečné zkoušky
Státní závěrečné zkoušky navazujícího magisterského studijního programu Jaderná chemie proběhnou dne 5. 6. 2025 od 8:00 (harmonogram).
Zemřela RNDr. Jarmila Prášilová, CSc.
RNDr. Jarmila Prášilová, CSc.
(24. 5. 1934 – 23. 3. 2025)
RNDr. Jarmila Prášilová, CSc. byla jedním ze dvou prvních pracovníků přijatých 1. 9. 1957 na o šest měsíců dříve zřízenou Katedru jaderné chemie (KJCh) na Fakultě technické a jaderné fysiky (FTJF) University Karlovy v Praze (UK). Spolu s ní byl na KJCh přijat budoucí profesor, absolvent analytické chemie na UK, Jaromír Růžička, dřívějšími členy katedry byli pouze pracovníci přijatí na FTJF ještě před zřízením KJCh – budoucí profesoři František Běhounek a Vladimír Majer a budoucí docenti Alexander Gosman a Adolf Zeman.
Jarmila Prášilová byla absolventka oboru Fyzikální chemie na UK. Ve své vědecké práci se věnovala především separaci radionuklidů s využitím iontovýměnných i jiných metod. V roce 1968 obhájila kandidátskou práci a také získala titul RNDr. Byla součástí týmu, který pod vedením Jaroslava Růžičky zdokonalil radioanalytickou metodu izotopního zředění zavedením substechiometrického principu tak, že výsledkem bylo ocenění kolektivu státní cenou za výzkum v roce 1965. Významný mezinárodní ohlas si získaly i práce realizované pod vedením prof. Jiřího Starého zaměřené na vývoj metod pro separaci anorganických forem rtuti od methylrtuti, které byly využity zejména v projektech Mezinárodní agentury pro atomovou energii zaměřených na hodnocení kontaminace spojené s Minamatskou nemocí.
V pedagogické práci byla jejím prvním úkolem na KJCh příprava praktik z mikrochemie a radiochemie, která posléze řadu let vedla. Úspěšně vedla řadu diplomových prací a postupně přednášela několik chemických disciplín. Zkušenosti z dlouholetého vedení praktika předala svým následovníkům, kteří je postupně předávali dalším generacím studentů. I nejmladší generace současných členů i všech absolventů katedry je tedy – byť jen zprostředkovaně – ovlivněna širokými znalostmi a schopnostmi Jarmily Prášilové.
Jarmila Prášilová odešla do důchodu v roce 1993, s katedrou ale zůstala nadále v kontaktu, ať již jako častá účastnice seminářů pořádaných KJCh spolu s odbornou skupinou Jaderná chemie České společnosti chemické (po boku svého manžela, radiačního chemika RNDr. Zdeňka Prášila, CSc.), nebo při pořádání mezinárodních radiochemických konferencí série RadChem.
Čest její památce!
Nové destinace pro studenty Jaderné chemie v rámci programů Erasmus+
Nově mohou i studenti programů Jaderná chemie v rámci programu Erasmus+ navštívit i University of Oslo (Norsko). Studenti si mohou vybírat předměty s chemickým zaměřením přesto, že oblast chemie není jmenovitě uvedena v uzavřené dohodě. Katedra jaderné chemie s UiO dlouhodobě spolupracuje v rámci vědeckovýzkumné činnosti v oblasti studia supertěžkých prvků. Prof. Jon Petter Omtvedt (Department of Chemistry) se pravidelně účastní každoročních kampaní na cyklotronu v Řeži u Prahy.
Další novou destinací bude University of Helsinki (Finsko). Právě probíhající jednání katedra jaderné chemie iniciovala na základě dlouhodobých dobrých vztahů s oddělením radiochemie.
Den otevřených dvěří
V pátek 31. 1. 2025 proběhl Den otevřených dveří. Přestože byl tentokrát v budově v Trojanově ulici, stánek KJCH nesměl chybět. Naši studenti a absolventi odpovídali na dotazy ohledně studia jaderné chemie.
Děkujeme za návštěvu a těšíme se na vás příště.
Držitelkou Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2024 je Dr. rer. nat. Martina Benešová Schäfer, Ph.D.
Mezi laureáty Ceny Neuron za rok 2024 je Dr. rer. nat. Martina Benešová Schäfer, Ph.D., absolventka oboru jaderné chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Podstatnou část svého studia jaderné chemie strávila i na katedře jaderné chemie v rámci dlouholeté spolupráce FJFI a PřF UK při výuce studentů.
Dr. rer. nat. Martina Benešová Schäfer, Ph.D. se věnuje výzkumu a vývoji radiofarmak v Německém Centru pro výzkum rakoviny v Heidelbergu. Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce v oblasti medicína získala za svůj významný podíl na vývoji radiofarmaka určeného pro léčbu rakoviny prostaty.
Gratulujeme a přejeme mnoho dalších nejen vědeckých úspěchů, které jsou inspirací pro budoucí generace výzkumníků.
Medailonek laureátky na stránkách nadace Neuron.
Foto: Nadace Neuron
Únorové státní závěrečné zkoušky
Státní závěrečná zkouška bakalářského studijního programu Jaderná chemie proběhne dne 6. 2. 2025 od 8:30 (harmonogram).
Státní závěrečné zkoušky navazujícího magisterského studijního programu Jaderná chemie proběhne dne 6. 2. 2025 od 14:00 (harmonogram).
Vánoce 2024
Přejeme všem příjemné a klidné prožití vánočních svátků a mnoho studijních, vědeckých i osobních úspěchů v roce 2025.