Na Katedře jaderné chemie (Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, ČVUT) je využíváno široké spektrum přístrojů a laboratorního vybavení, rozdělené do 10 laboratoří. Laboratoře jsou využívány 4 výzkumnými skupinami (Skupina separace a radioanalytiky, Skupina radiofarmaceutické chemie, Skupina migrace radionuklidů a toxických látek v životním prostředí a Skupina radiační chemie).
Radiochemické laboratoře

Laboratoř radiochemického praktika

Laboratoř bioradiační chemie
Laboratoř zdrojů záření

Laboratoř instrumentálních metod

Radiometrická laboratoř / Pracoviště studia migrace a speciace radionuklidů
Laboratoř radiofarmaceutické chemie
Skupina radiofarmaceutické chemie vede Laboratoř radiofarmak a značených sloučenin a Laboratoř organické syntézy, kde kde jsou využívány aparatury pro značení organických sloučenin a přípravu radiofarmak. Mezi základní vybavení laboratoře patří radiochemické digestoře, laminární box AirCyt 150 a poloprovozní digestoř. V laboratořích je k dispozici základní laboratorní vybavení pro syntézy a zpracování organických látek jak v mikro tak makro měřítku (2.5 L dvouplášťový reaktor, 5.0 L dvouplášťový duplikátor s parním ohřevem, RVO s obehovým chlazením Buchi), kryostat Huber TC50E pro nízkoteplotní syntézy, vakuová linka s inertní větví, preparativní HPLC systém LKB s RI detektorem a sběračem frakcí (separace až 50 mg/1 loading). Laboratoře jsou vybaveny centrálními rozvody inertního plynu a vakuua (XDS 5).Zázemí obou laboratoří tvoří strukturně analytická část kde je k dispozici modulární analytický HPLC systém Watrex s autosamplerem s možností UV/VIS, RI, vodivostní a radiometrické detekce, propojený se SW Clarity, iontový chromatograf Dionex-100; infračervený spektrometr Nicolet iS50 FT-IR, jednostupňový LC-MS spektrometr Finnigan SSQ 7000 a hmotnostní spektrometr s vysokým rozlišením (HR-MS Thermo Scientific Exactive Plus Orbitrap Mass Spectrometer s HCD kolizní celou), navíc je smluvně zajištěn NMR servis na externím spolupracujícím pracovišti AV ČR. Laboratoř dále disponuje TLC skenerem (AR-2000) a ionizační komorou CRC-55tW. Hlavní činností laboratoří je vývoj a optimalizace syntéz nových značených sloučenin a potenciálních radiofarmak, aplikace izotopů v biologii a medicíně, kontrola výstupní kvality značených sloučenin a radiofarmak pomocí HPLC a GC, strukturní analýza MS (ESI/CID, APCI), IR (ESP, DRIFT, ATR), NMR (1H, 13C, 3H).
Laboratoř TRLFS
Laboratoří sloužící k experimentálnímu studiu speciace uranu a europia je Laboratoř TRLFS (časově rozlišená laserem indukovaná fluorescenční spektrometrie), vybudovaná roku 2006. V laboratoři lze nalézt Nd: YAG laserem čerpaný laditelný laserový systém VIBRANT™ 355 II, spektrograf MS257™, ICCD kameru ANDOR iStar a vlastní nástroje pro aplikaci faktorové analýzy na zpracovaní detekovaných časově rozlišených spekter. V laboratoři se střídají pracovníci Skupiny separace a radioanalytiky a Skupiny migrace radionuklidů a toxických látek v životním prostředí.
Zařízení se skládá z několika komponent:
- Laditelný laser s optickým parametrickým oscilátorem OPO laser Vibrant 355 II, základní rozsah 410-2400 nm, čerpaný na 355 nm Nd:YAG pulsním laserem Brilliant (včetně zakomponovaných modulů SHG-532 nm a THG-355 nm). Samostatný výstup pro THG-355 nm a FHG-266 nm. Rozšíření do UV oblasti pomocí modulu UV 3 pro oblast 355-410 nm. Základní opakovací frekvence 10 Hz (měnitelná), délka výstupního laserového pulsu 6-8 ns podle spektrální oblasti.
- Prostor pro uchycení kyvety se vzorkem, včetně optiky pro sběr signálu a fokusaci svazku na vzorek (Cuvette Holder Flash 200 + Temperature Controller TC 101, Quantum Northwest, Inc.).
- Monochromátor/spektrograf MS257 LOT-Oriel se 4 mřížkami (150 l/mm 190-800 nm, blaze 300 nm; 300 l/mm 250-1150 nm, blaze 500 nm; 600 l/mm 280-1200 nm, blaze 500 nm; 1200 l/mm 280-1600 nm, blaze 500 nm), s mikrometricky stavitelnou štěrbinou (4 um-3 mm, výška až 15 mm) a vláknovým výstupem. Parametry systému – výstupní ohnisková vzdálenost 257,4 mm, rozlišení 0,1 nm, přesnost +/- 0,1 nm, opakovatelnost +/- 0,028 nm
- Detekční část zahrnující ICCD (Intensified Charge Coupled Device) detekční hlavu Andor (DH720i-18F-03), A/D desku do PC, vyhodnocovací sw a adaptér pro připojení na spektrograf. ICCD obsahuje zesilovací prvek – image intensifier (fotokatoda, MCP (microchannel plate-zesílení), fosforová vrstva).
- Příslušenství nezbytné pro provoz sestavy (zahrnuje optické prvky a řídící počítač).